Wrastające paznokcie – sposoby na eliminacje problemu

Wrastające paznokcie stanowią bolesną dolegliwość, która może się przydarzyć każdemu i w każdym wieku. Zazwyczaj wrasta największy paznokieć u nogi, czyli paluch. Warto wiedzieć, czym właściwie są wrastające paznokcie, otóż stanowią one zaburzenie w proporcjach płytki paznokciowej. Bardzo często wrastające paznokcie pojawiają się w sytuacji noszenia zbyt ciasnego obuwia. Zwłaszcza buty z tak zwanymi zwężanymi noskami, bardzo mocno uciskają paznokcie i mogą spowodować w efekcie ich wrastanie. Również buty na wysokim obcasie mogą przyczynić się do tego schorzenia. Inną, częstą przyczyną jest również nieprawidłowe przycinanie paznokci. Zaleca się obcinanie paznokci niezbyt krótko i raczej na kwadratowo niż na okrągło.

W sytuacji, gdy już ma się wrastające paznokcie, to wówczas warto skorzystać z zabiegu klinowej resekcji wrastającej płytki, a następnie ablacji macierzy za pomocą fenolu albo laseroterapii. Warto wiedzieć, że ten zabieg jest całkowicie bezbolesny, gdyż znieczuleniem obejmuje się cały palec. Wskazaniem do przeprowadzenie tego wyżej wymienionego zabiegu jest oczywiście wrastanie paznokcia w skórę wału. Najistotniejszy jest również fakt, że tuż po zabiegu pacjenci są zdolni do wykonywania różnych zajęć i prac, natomiast oczywiście muszą je wykonywać z rozwagą i nie mogą zbytnio nadwyrężać palca. Natomiast efekty pozabiegowe są trwałe. Leczenie wrastających paznokci jest skuteczne tą wyżej wymienioną metodą. Sam zabieg ma na celu zmienienie kierunku wzrostu danej płytki paznokciowej. W ten sposób można również zredukować jej zbyt dużą szerokość. Mniej więcej po tygodniu lub maksymalnie dwóch tygodniach, zdejmuje się wcześniej założone szwy i następnie wraca się już do całkowitej sprawności.

Najczęściej po samym zabiegu nie zdarzają się dolegliwości bólowe u pacjentów. Natomiast, jeśli jednak by się zdarzyło, że reakcje bólowe się pojawiają, to wówczas zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych. Jeśli chodzi o efekty pozabiegowe, to klinowa resekcja wrastającej płytki zapobiegnie dalszemu wrastaniu paznokcia, jest to bardzo istotne. Ból w obrębie chorego palca również jest niwelowany. Bardzo ważne jest to, że usuwa się tylko pewną część paznokcia, nie trzeba usuwać całej płytki. Najczęściej podczas zabiegu usuwa się maksymalnie tylko dwadzieścia procent płytki paznokcia u pacjenta, reszta paznokcia zostaje nienaruszona.

Warto wiedzieć, iż zabieg klinowej resekcji wrastającej płytki, a następnie ablacji macierzy nie wykazuje u pacjentów skutków ubocznych, co jest bardzo ważne. Jest on w pełni bezpieczny, cały czas podczas zabiegu, wykwalifikowana osoba czuwa nad pacjentem. Po zabiegu trzeba tylko zmienić opatrunek mniej więcej po dwunastu godzinach. Oprócz tego, palec trzeba również dezynfekować również zazwyczaj dwa razy dziennie, aż on się całkowicie wygoi. Następnie po okresie około siedmiu lub maksymalnie czternastu dni, szwy są już na stałe ściągane. Ta nowatorska metoda działa bardzo szybko, skutecznie oraz efektywnie, dlatego coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania.

7 komentarzy

  • A już się bałam, że usuwany jest cały paznokieć, bo tak słyszałam właśnie

    Odpisz
    • Nie, właśnie nie 🙂 Nie ma czego się bać. Mi taki zabieg oszczędził wiele bólu

      Odpisz
  • Zawsze dbałam o paznokcie, ale po wypadku miałam nogę w gipsie i paznokieć zaczął niestety wrastać. Poszłam odrazu na zabieg bo już nie chciałam męczyc się z innymi sposobami.

    Odpisz
    • Mi też przez gips zaczął wrastać paznokieć ;/ myślałam, że oszaleję jak to zobaczyłam a myslałam, że gips po prostu uciska mi na palca. Nie bawiłam się już w domowe sposoby czy coś, tylko chciałam mieć to szybko za sobą więc poszłam na zabieg do Clinica Dermatologica we Wrzeszczu (mieszkam w Gdańsku). Paznokieć na szczęście szybko doszedł do siebie, ale współczuję osobom, które mają ten problem przez dłuższy czas, bo to bardzo utrudnia życie i jest nieprzyjemne ;/

      Odpisz
  • Umówiłem się na zabieg, bo już miałem dosyć tego, że żaden podolog nie był mi w stanie pomóc. czy to takie trudne dla nich wyleczyc wrastającego paznokcia?!!

    Odpisz
  • trzeba trafić na dobrego specjaliste po prostu. ja też długo szukałam kogoś naprawdę kompetentnego ale udało się na szczęście, więc się nie poddawaj 🙂

    Odpisz
  • a nie ma jakiś innych domowych sposobów na wrastającego paznokcia? Boję się iść do lekarza 🙁

    Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

+ 12 = 14