Jak rozpoznać zdradę?

Według najnowszych badań w Polsce zdrady dopuszcza się ok. 30 proc. osób będących w związkach. Z reguły są to osoby w wieku 40-49 lat.

Badania na temat zdrad w 2014 roku zakończył prof. Zbigniew Izdebski, znany i ceniony seksuolog. Według nich ok. 30% osób będących w stałym i długim związku (niekoniecznie związku małżeńskim) przynajmniej raz zdradziło swojego partnera. Najczęściej do zdrady dochodzi w woj. zachodniopomorskim, a najrzadziej dopuszczają się jej mieszkańcy Wielkopolski.
Najczęściej zdradzający są w wieku 40-49 lat i udaje im się to przed partnerem ukryć. Ale zdarzają się też spektakularne wpadki, albo donosy „życzliwych”. Tymczasem zdradę można rozpoznać. Oznak jest nadzwyczaj dużo, ale trzeba mieć oczy szeroko otwarte i zachować czujność.

Najczęstsze oznaki zdrady:

1. Zaczyna się odchudzanie i kupowanie nowych strojów.

Nie ma się co oszukiwać. Po kilku, kilkunastu latach związku z reguły już tak o siebie nie dbamy. Nie dlatego, że się zmieniamy – po prostu nie musimy się starać. Partner jest już zdobyty, nie trzeba się wysilać i ciągle go oczarowywać. Przybieramy na wadze, w domu chodzimy w rozciągniętych dresach, albo luźnych bluzach. Gdy nagle się to wszystko zmienia, partnerce lub partnerowi zaczyna zależeć na dobrym wyglądzie, zaczyna biegać, albo chodzić na fitness – lepiej zacząć być czujnym. Jeśli dojdą do tego nowe perfumy, dbałość o fryzurę i detale stroju, możesz być jeż niemal na granicy pewności, że coś jest nie tak.

2. Wasze zbliżenia są coraz rzadsze.

Nigdy nie jest tak, że potrzeby seksualne po prostu nagle zanikają. Pomijając kłopoty z erekcją i inne schorzenia, zainteresowanie seksem nie może po prostu przeminąć. Może jednak być skierowane na inną osobę. – Jeśli on nie jest zainteresowany uprawianiem z tobą seksu, prawdopodobnie zaspokaja potrzeby gdzie indziej – twierdzi psychoterapeutka dr Tina Tessina, autorka książki „Money, Sex and Kids: Stop Fighting about the Three Things That Can Ruin Your Marriage“ (Pieniądze, seks i dzieci: Przestańcie się kłócić o trzy sprawy, które mogą zrujnować wasze małżeństwo). Warto też zwrócić uwagę na inne pozycje lub namawianie na sex w inny sposób. Czasami wynika to ze zdobytych gdzie indziej doświadczeń.

3. Zaczynają się zniknięcia na dłuższy czas, zmiana zwyczajów

Twój partner raczej cię zdradza, jeśli zaczął wcześniej wychodzić do pracy, częściej i na dłużej zostaje po godzinach – pisze w książce „Ultimate Betrayal: Recognizing, Uncovering and Dealing with Infidelity“ (Haniebna zdrada: rozpoznanie niewierności, ujawnienie i radzenie sobie z problemem) Danine Manette. Zostawanie po godzinach, które nigdy dotąd nie miało miejsca, do tego brak kontaktu – żadnych smsów, nie odbiera telefonu, albo oddzwania później. To może być wskazówka, że wcale nie spędza tego czasu w pracy. Podobnie niepokojące może być też znikanie na weekendy.

4. Pojawiają się dziwne rachunki i większe wydatki

Jeśli nagle partner więcej wydaje, a na wydruku z karty kredytowej pojawiają się dziwne pozycje, możesz mieć pewność, że nie są to wydatki na Wasze wspólne przyjemności. Raczej na pewno nie zapomnisz, że rachunek za pokój hotelowy płaciliście razem i przede wszystkim razem tam byliście. Zdecydowanie będziesz też pamiętać kolację w drogiej restauracji czy wypad na weekend. Jeśli wśród wydatków pojawiły się takie pozycje, a nic o nich nie wiesz, raczej nie były to wypady z kumplami na piwo.

5. Dostęp do komórki i komputera jest zablokowany

mężczyzna przyłapany na zdradzieDo tej pory mogłaś swobodnie dzwonić z jego komórki, ale nagle się to zmieniło? Do tego widzisz, że kasuje historię połączeń i nie ma już niektórych smsów? Często można po tym przekonać się, że partner zdradza. Podobnie, jeśli dostęp do jego komputera jest zablokowany, a na Facebooka nie wejdziesz już jednym kliknięciem, bo za każdym razem się wylogowuje. Podobnie z innymi komunikatorami. Jeśli do tego zawsze ma przy sobie telefon komórkowy i często na niego zerka – można mieć niemal pewność.

6. Zaczyna inaczej Cię traktować.

Wcześniej byliście udaną parą, a teraz zaczęły się awantury, otwarta krytyka wyglądu, zachowań i zainteresowań? Nie wzięło się to z niczego. Ciągłe narzekanie, lekceważenie, brak zainteresowania i pogarda to symptomy próby pokazania, że wspólna przyszłość nie ma już sensu i oboje powinniście zrezygnować z walki o lepsze jutro. Po części wynika to z porównywania i oceny. Również nagła zmiana na lepsze może być niepokojąca. Jeśli wcześniej nigdy tego nie było, a teraz padają propozycje spędzenia wspólnego weekendu w spa czy wyjścia na kolację, może to być oznaka poczucia winy, albo próba uśpienia czujności.

7. Zaufaj doświadczeniu

Znacie się od lat, wiele razem przeszliście. Nikt nie podpowie ci jak ocenić czy doszło do zmian. Bo jeśli nigdy nie oddzwaniał od razu, zawsze wyjeżdżał na weekendy i często zostawał po godzinach, to co? Tymczasem doskonale zauważysz wszystkie zmiany, jakie zaszły w partnerze. Nawet te, które pozornie nic nie znaczą, ale zestawione ze sobą, mogą wzbudzić niepokój. Wtedy lepiej nie czekać na najgorsze, ale od razu przeprowadzić szczerą rozmowę.

7 komentarzy

 • Prawda jest taka, że zdradzająca kobieta jest przeszczęśliwa i zrobi wszystko o co ją poprosić. Gdy moja szła „uczyć się do egzaminu z koleżanką” to przed wyjściem zrobiła mi wiecie co jak tylko sobie wymarzyłem. A potem jechała do swojego kochanka i pewnie robiła to jeszcze raz. Młoda, wykształcona, doktorantka z Gdańska. Oczywiście przed wyjściem do „koleżanki” obowiązkowy makijaż, bo przecież „tak nie wyjdę na miasto”… Także wbrew pozorom wcale nie jest łatwo poznać, że to zdrada, bo wszystko wygląda jakby było miód malina…

  Odpisz
 • U mnie było klasycznie. Nawet nie zaczęłam podejrzewać, że mnie zdradza, mimo że zbliżenia były znacznie rzadsze. Stracił ochotę na sex i nic nie wskazywało, że ma się to zmienić. A ja głupia wierzyłam w teksty, że jest zmęczony po pracy, że przeziębiony i td. Mogłam o niego walczyć, ale po prostu dałam mu odpocząć, a potem było już za późno i teraz sobie śmiga z małolatą po tym samym osiedlu, a ona jak mnie spotyka w sklepie to się śmieje jak z idiotki. Ja mu prałam gacie i robiłam kanapeczki do pracy, a ona dostawała co chciała.

  Odpisz
 • Rozpoznanie że jest coś na rzeczy to połowa sukcesu, druga połowa to nie dać poznać po sobie, że coś podejrzewamy i dowiedzieć się za pomocą detektywa co się dzieje, oraz wejść w posiadanie dowodów, największy błąd to próba wyciągnięcia od partnera, że nas oszukuje, zatrze dowody i będzie dalej oszukiwał, według mnie detektyw to dobry pomysł, dlatego skontaktuj się, za darmo dowiesz się co można zrobić

  Odpisz
 • Nie am co rozpoznawać samemu, jak mamy podejrzenia, to bierzemy detektywa. Serio, to najlepsa opcja. ja tak zrobiłam, detektyw Skrzypek (dosć znana) sprawdziłą wszystko w kilak dni, maz faktycznie zdradzał mnie od dawna. Ukrywał się jednak na tyle dobrze, ze sama nigdy bym do dowodów nie dotarła

  Odpisz
 • Mnie taki ,,łaps,, zamontował gps pod karoserią. Bo zawsze ogon gubiłem Zadzwoniłem po ,,Ateciaków,, i się biedak tłumaczy teraz przed prokuratorem, o naruszenie dóbr osobistych, o stres w,związku z ,,bombą,, bo podjechałem pod pobliską szkolę, na parking, nieświadomy co mi pod tłumikiem wisi… Teraz on sra w gatki a,żoneczka spotulniała. Nie zdradzałem jej nigdy. Taka,wdzięczność kury domowej za,wygodne życie, spa, gym, kosmetyczki i fryzjerki stylistki…a ten osobisty trener? Myślicie że ona…?

  Odpisz
 • Najlepiej wynająć detektywa który zgromadzi mocne dowody, wtedy będzie już wszystko wiadomo. Miałem ten sam problem, wynająłem Panią Detektyw Skrzypek i od 3 lat jestem rozwodnikiem ale szczęśliwym

  Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

+ 2 = 9