Sposoby leczenia haluksów

Haluksy nie są jedynie problemem estetycznym, jak uważa wiele osób. Koślawy paluch wygląda źle, jednak to ból sprawia, że chorzy udają się czym prędzej do lekarza. W zaawansowanym stadium choroby ból bywa tak silny, że osoba z haluksem nie może chodzić i normalnie funkcjonować.

Jak leczyć haluksy?

Wiele osób próbuje leczyć haluksy na własną rękę, jednak jest to złe rozwiązanie. Haluks powinien zobaczyć podolog lub lekarz ortopeda. Tylko specjalista jest w stanie określić, jakie leczenie haluksów będzie najskuteczniejsze w danym przypadku.

Koślawy paluch w początkowym stadium można leczyć najprostszymi metodami, takimi jak plastry czy żelowe osłony. Zwykle tego typu opatrunki są wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, które chronią obolały staw, zmniejszają stan zapalny i likwidują ból. Inną metodą jest stosowanie klinów międzypalcowych i separatorów. Ich zadaniem jest przywracanie prawidłowego ustawienia palcom stopy, dzięki czemu ból staje się mniejszy. Kliny i separatory działają jednak jedynie, gdy haluksy są w początkowej fazie deformacji. Lekarze zalecają ich stosowanie również w sytuacji, gdy nie tylko paluch znajduje się w złym ułożeniu, ale też gdy pozostałe palce zachodzą na siebie (więcej o tym tutaj: http://haluksy.net.pl/).

W niektórych przypadkach ortopedzi i podolodzy zalecają stosowanie pelotów. Wkładki te są polecane głównie paniom, które przykładowo z racji wykonywania pracy biurowej, nie mogą zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie. Panie cierpiące na haluksy oraz płaskostopie poprzeczne mogą nosić również silikonowe wkładki metatarsalne.

Możliwe jest także stosowanie opaski na haluksy, czyli żelowej wkładki zabezpieczającej przed otarciami i utrzymującej paluch w prawidłowej pozycji. Ponadto opaski sprawiają, że korzystnie zmienia się nacisk na stopie, dzięki czemu kości przestają się zniekształcać, a mięśnie zaczynają się wzmacniać. Część lekarzy poleca chorym aparaty korekcyjne, zakładane na dzień lub na noc, które nosi się nie tylko w leczeniu haluksów, ale także po operacji, w trakcie rehabilitacji.

Leki doustne

Leczenie haluksów obejmuje również leczenie farmakologiczne. Jeżeli chory odczuwa dotkliwy ból, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Środki te są jednak jedynie wsparciem dla leczenia za pomocą wkładek, separatorów czy opasek.

Leczenie operacyjne

W zaawansowanych postaciach haluksów niezbędne jest wykonanie operacji. Jest ona wskazana, gdy leczenie nieoperacyjne nie przynosi pożądanych efektów lub gdy chory zgłasza się do lekarza z dolegliwościami tak silnymi, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować nawet po zażyciu silnych środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i po założeniu separatora.

Operacja haluksa przyjmuje dwie formy, a o wyborze jednej z nich decyduje lekarz. Pierwsza z nich polega na usunięciu jedynie tkanek miękkich, a druga – wiąże się z wycięciem części zdeformowanej kości. Po operacji zalecana jest rehabilitacja, mająca na celu utrzymanie efektów zabiegu i zapobiegnięcie powstawaniu deformacji palucha w przyszłości.

2 komentarze

  • Leczenie haluksów to temat rzeka. Jak słyszę od niektórych koleżanek, co ktoś im poleca na haluksy, to nie wiem czy się śmiać i płakać. A najlepsze jest to, że one chodzą do lekarzy, słuchają ich, a potem i tak wymyślają jakieś kosmiczne sposoby.

    Odpisz
  • Opaski na haluksy to wyrzucenie kasy w błoto. Nosiłam to przez całą zimę i choć na początku wydawało mi się, że są jakieś efekty, to na koniec się okazało, że była to praktycznie strata czasu, bo i tak jedynym wyjściem będzie operacja.

    Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

21 + = 22