Co powinieneś wiedzieć o kamicy żółciowej?

Kamica żółciowa to przypadłość, która atakuje bardzo wiele osób. Okazuje się jednak, że wciąż nie wszyscy wiedzą na czym polega to schorzenie. Dobrze jest więc poznać przyczyny powstawania tego schorzenia, jak również wiedzieć, które objawy mogą na nią wskazywać, a także poznać sposoby leczenia tej przypadłości.

Skąd się bierze kamica żółciowa?

Kamica żółciowa to odkładanie się złogów z pęcherzyku żółciowym. Żółć powinna być metabolizowana, jednakże w przypadku zaburzenia tego rytmu tworzą się złogi, potocznie nazywane „kamieniami”. Przyczyny kamicy żółciowej, czyli powstawania złogów, mogą być bardzo różnorodne: może to być wynikiem innych schorzeń, jak też na przykład skutkiem ubocznym przyjmowania leków lub po prostu spowodowane wiekiem i niewłaściwą dietą. Na pewno jednak nie można tego schorzenia bagatelizować, ponieważ nie leczone może doprowadzić do bardzo poważnych stanów, zagrażających życiu chorego.

Jakie objawy daje kamica żółciowa?

Objawy kamicy żółciowej bardzo często pojawiają się po wielu latach od momentu, w którym ktoś zapada na to schorzenie. Powstające w pęcherzyku żółciowym złogi na początku mają bowiem niezwykle małe, wręcz mikroskopijne rozmiary i nie stanowią problemu, jak również nie wywołują żadnych dolegliwości. Problem pojawia się w momencie, gdy stają się większe oraz gdy zaczynają przesuwać się z pęcherzyka w przewody żółciowe. To właśnie w tym momencie zazwyczaj pojawiają się pierwsze objawy.

Najczęściej należy do nich przede wszystkim kolka żółciowa. Jej przyczyną jest zatkanie przewodów żółciowych właśnie przez przesuwające się złogi. To zazwyczaj nagły i dość silny ból nadbrzusza, który zazwyczaj promieniuje na bark oraz między łopatki. To ile czasu trwa, często zależy od tego, jak daleko przemieściły się złogi oraz jaką mają wielkość. Może utrzymywać się od kilku minut nawet do kilkunastu godzin. Jeżeli jednak nie podejmie się odpowiednich kroków w celu zaleczenia występujących dolegliwości, jak również w celu eliminacji problemu, czyli złogów w pęcherzyku żółciowym, mogą występować dalsze problemy. Często jest to zapalenie pęcherzyka żółciowego (o tym więcej tutaj – http://kamicazolciowa.edu.pl/), podczas którego występuje gorączka, dreszcze, jak również dolegliwości bólowe.

Skuteczne leczenie kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej prowadzone jest zazwyczaj w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jest schorzenie. Jeżeli bowiem zostanie wykryte wcześniej, zanim jeszcze wystąpią dolegliwości bólowe, zazwyczaj oznacza to przede wszystkim niezwykle małe rozmiary złogów. Wtedy można zastosować leczenie farmakologiczne, podczas którego doustnie podaje się leki, mające na celu uniemożliwienie tworzenia się kolejnych złogów, jak również rozbijanie już powstałych. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe w sytuacji, gdy wystąpią ataki kolki żółciowej.

Jednakże w sytuacji gdy złogi mają sporą wielkość, jak również wtedy, gdy przedostają się do przewodów żółciowych, w celu uniknięcia dalszych problemów zazwyczaj zaleca się leczenie chirurgiczne. Poleca ono na usunięciu woreczka żółciowego wraz ze znajdującymi się wewnątrz złogami, zaś te znajdujące się w przewodach żółciowych próbuje się wyeliminować przy pomocy odpowiednio dobranych leków.

2 komentarze

  • Objawy kamicy żółciowej to jedno, bo wcale nie trzeba ich rozpoznać. Co normalny człowiek ma zrobić bez przygotowania medycznego. Nie ma za bardzo żadnego wyjścia. A potem efekt jest taki, że nie idzie do lekarza tylko czyta w internecie. Ja nie mówię, że to źle, bo zawsze warto wiedzę poszerzać, ale jednak porada specjalisty powinna być podstawą.

    Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

+ 71 = 77