Objawy nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest długotrwałym stanem chorobowym, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest stale podwyższone. Wysokie ciśnienie krwi zwykle nie powoduje żadnych objawów. Długotrwałe utrzymywanie tego stanu może być jednak głównym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca, udaru, niewydolności serca, choroby naczyń obwodowych, utraty wzroku i przewlekłej choroby nerek. Nadciśnienie występuje bardzo często i może dotykać także kobiety w ciąży.

Rodzaje, przyczyny i objawy nadciśnienia

Kiedy przyczyna nadciśnienia tętniczego nie jest znana, określa się to schorzenie nadciśnieniem pierwotnym. Gdy nadciśnienie jest spowodowane innym stanem chorobowym (na przykład chorobą nerek lub chorobą tarczycy), stosuje się określenie nadciśnienie wtórne. Ponadto niektóre leki, takie jak tabletki antykoncepcyjne, steroidy i dostępne bez recepty leki na przeziębienie podwyższają ciśnienie krwi.

Zazwyczaj nie występują żadne objawy nadciśnienia. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z problemu, dopóki nie pojawią się komplikacje. Jedynym sposobem na stwierdzenie, czy nadciśnienie jest obecne, jest zmierzenie go za pomocą manometru.

Nieleczone nadciśnienie często prowadzi do poważnych powikłań, ponieważ uszkadza ściany tętnic i sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej, powodując zwężenie i stwardnienie tętnic w całym ciele. Zwężenie tętnic prowadzi również do niedostatecznego przepływu krwi i uszkodzenia narządów.

Diagnoza i leczenie nadciśnienia

Ciśnienie krwi u ludzi zwykle zmienia się w ciągu dnia. Zazwyczaj jest niższe podczas snu, a wyższe w okresach stresu lub aktywności. Z powodu tej zmienności, dopiero odczyty ciśnienia krwi podczas dwóch osobnych wizyt w gabinecie pomagają ustalić, czy zwykle ciśnienie krwi pacjenta jest zbyt wysokie. Zwykle celem leczenia jest obniżenie ciśnienia krwi do wartości poniżej 140/90. Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań, u osób dorosłych z chorobą wieńcową, cukrzycą lub przewlekłą chorobą nerek, celem leczenia jest ciśnienie krwi poniżej 130/80.

Nadciśnienie tętnicze początkowo leczono jedynie zmianami w stylu życia. Jednak w większości przypadków, lekarze zalecają połączenie tego rozwiązania ze stosowaniem leków przeciwnadciśnieniowych, w celu lepszego kontrolowania ciśnienia krwi.

Nadciśnienie w ciąży

W czasie ciąży większość kobiet nie miewa problemów z ciśnieniem krwi, jednak u niektórych dochodzi do jego wzrostu. Stan ten może przebiegać łagodnie, ale w niektórych przypadkach zagraża zarówno matce, jak i niemowlęciu. Aby uniknąć problemów, kobiety w ciąży powinny regularnie sprawdzać ciśnienie krwi i podejmować niezbędne kroki, aby zapobiec zbyt wysokiemu jemu wzrostowi.

Leki mogą, ale nie muszą być stosowane, w zależności od tego, jak wysokie jest ciśnienie krwi oraz jak dobrze funkcjonują nerki matki. Zastosowanie i wybór leków wykorzystywanych w leczeniu przewlekłego i nadciśnienia tętniczego są dość podobne.

Leki na nadciśnienie w ciąży

Jeżeli nadciśnienie w ciąży występuje w stosunkowo późnym okresie, nie wymaga leczenia lekami (o nich więcej tutaj: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/nadcisnienie-tetnicze/nadcisnienie-tetnicze-w-ciazy/). W przypadku umiarkowanego do wysokiego poziomu ciśnienia krwi (140/90 do 159/109 milimetrów słupa rtęci [mm Hg]) leczenie zależy od określonych czynników. Lekarze mogą zalecić ograniczenie aktywności fizycznej, aby ewentualnie unormować ciśnienie. Jeśli zmniejszona aktywność nie przynosi spodziewanych efektów, wielu ekspertów zaleca stosowanie leków hipotensyjnych. Nie jest jasne, czy korzyści wynikające z tego typu preparatów przeważają nad ryzykiem. Jeżeli jednak wysokie ciśnienie krwi nie będzie dostatecznie dobrze kontrolowane, nerki mogą być dalej uszkadzane.

2 komentarze

  • Nadciśnienie w ciąży to obecnie powszechny problem. Jak mi lekarka je zdiagnozowała, to nawet się nie przejęła i mówiła, że teraz to wszyscy mają nadciśnienie w ciąży, bo niedawno obniżono normy i muszą notować to jako nadciśnienie, a wcześniej wcale nadciśnieniem nie było.

    Odpisz
  • Tylko, że co to jest tak naprawdę nadciśnienie tętnicze? Bo jest jak z tym całym cholesterolem w jajkach, co najpierw niby był groźny, potem go nie było wcale, a teraz to już całkiem chyba nikt nie wie. Tak samo normy nadciśnienia – też niedawno zmienili i bądź tu mądry.

    Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

+ 27 = 32