Jak leczyć trądzik różowaty?

Rosacea, czyli trądzik różowaty, to uciążliwe schorzenie dotykające głównie osób dorosłych i w średnim wieku, z przewagą pań. Rosacea objawia się uporczywym rumieniem występującym przeważnie w okolicach policzków, nosa i brody, chociaż istnieją też odmiany trądziku różowatego dotykające na przykład okolic oczu, i często mylone z zapaleniem spojówek. Oprócz tego występują też krosty i ropne podskórne grudki, które nieleczone mogą pozostawić blizny. U mężczyzn dodatkowo często może wystąpić tak zwana rinophyma, czyli przerost tkanki wokół nosa.

Kto jest narażony na rozwój trądziku różowatego?

Przyczyn rosacei może być bardzo wiele, od złej diety i używek, poprzez podłoże genetyczne, po choroby układu trawiennego i stres, który jest powiązany z wieloma chorobami skórnymi, między innymi z trądzikiem pospolitym. Lekarze zgadzają się, że u kobiet trądzik różowaty często nasila się w okresach zmian hormonalnych takich jak menopauza, ciąża czy przejście lub odstawienie antykoncepcji hormonalnej, a także różne momenty cyklu menstruacyjnego.

Jak leczyć trądzik różowaty?

W pierwszej kolejności, należy zadbać o pielęgnację. Mimo że może kusić nas zakrycie rumienia makijażem, lepiej odstawić ciężkie podkłady i mocno pachnące kosmetyki z drogerii – zaszkodzić bowiem mogą nam nie tylko substancje w nich zawarte, ale także późniejszy demakijaż. Ważne przy trądziku różowatym jest oczyszczanie twarzy, ale najlepsze dla naszej cery będzie unikanie jakichkolwiek – zarówno mechanicznych, jak i enzymatycznych – peelingów i tarcia skóry. Najlepiej oczyszczać twarz delikatnie, letnią wodą i dłońmi, a potem osuszyć miękkim ręcznikiem. Na rynku dostępne są także toniki i mleczka do demakijażu, które sprzyjają skórze cierpiącej na trądzik różowaty. Generalnie mogą nam także sprzyjać kosmetyki przeznaczone do skóry naczynkowej, gdyż osoby o takiej cerze często w dorosłym i średnim wieku cierpią na trądzik różowaty. Uwaga! Użycie maści sterydowych jest szczególnie niewskazane i może tylko zwiększyć rumień i inne objawy trądziku różowatego.

Z jakim lekarzem się skontaktować?

Warto udać się na konsultację z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, którzy profesjonalnie doradzą nam, jak leczyć trądzik różowaty. W leczeniu rosacei jest kilka wiodących metod, zarówno farmakologicznych – czyli wykorzystania na przykład antybiotyków, zarówno doustnie jak i miejscowo w maściach i kremach, oraz retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Terapia retoinoidami może być jednak powiązana z szeregiem negatywnych skutków ubocznych i lekarze decydują się na nią najczęściej w przypadkach, kiedy pozostałe metody zawiodły, a pacjent jest poinformowany o możliwych konsekwencjach leczenia. Mimo to terapia retinoidami często przynosi pozytywne skutki w leczeniu trądziku różowatego.

Przeczytaj też: http://opryszczka.info.pl/artykuly/rozpoznac-tradzik-rozowaty/

Oprócz tego zastosowany może zostać laser. W leczeniu rosacei laserem stosowane są wiązki światła o różnej sile penetracji, które działa na hemoglobinę w naczyniach krwionośnych. Powstałe w tym procesie ciepło niszczy ścianki naczynek i tym samym niweluje rumień. Terapia laserem powoduje także wzrost produkcji kolagenu, co pozytywnie wpływa na elastyczność skóry. Dobry dermatolog czy kosmetolog często skorzysta z różnych metod leczenia trądziku różowatego, aby zapewnić pacjentowi najlepsze efekty. Przy leczeniu trądziku różowatego bardzo ważne jest również unikanie ekspozycji słonecznej i stosowanie kremów z filtrem, a także ochrona skóry przed mrozem i nagłymi zmianami temperatur. Zalecane jest także unikanie alkoholu, który poszerza naczynia krwionośne i może doprowadzić do pogorszenia rumienia, podobnie jak palenie papierosów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

48 − = 40