Implanty Zębowe – Poznaj nowoczesną metodę na nowy, śnieżnobiały uśmiech!

Implanty zębowe to współczesna, niesamowicie skuteczna metoda na uzupełnienie braku uzębienia w sposób nie do odróżnienia od oryginalnego zęba. Umożliwia pełne odtworzenie utraconych zębów przywracając naturalny, snieżnobiały uśmiech.  Implant składa się z metalowego (najczęściej tytanowego) korzenia przypominającego śrubę wprowadzaną w kość. Do korzenia montuje się łącznik, na którym osadzana jest naturalnie wyglądająca korona zęba. Dzięki temu implanty zębów nie różnią się od naturalnych zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.

Implanty stomatologiczne – najpopularniejsze rodzaje

Wśród implantów stomatologicznych wyróżniamy wiele odmian charakteryzujących się różnymi właściwościami, kształtami, sposobem wykonania i wstawiania. Niezwykle istotny jest odpowiedni dobór rodzaju implantu do oczekiwań pacjenta i jego stanu zdrowia. Najpopularniejsze stosowane rozwiązania to:

 • Implanty BEGOImplant zębowy Bego

Implanty BEGO są wszczepami o klasycznym kształcie, z delikatnie zróżnicowanym gwintem. Różne modele implantów pozwalają na dostosowanie do każdej twardości kości. Pozwalają umieszczać nie tylko korony, ale także mosty i całe protezy w przypadku dużych braków w uzębieniu. Implanty dostępne są w dwóch wersjach – z powierzchnią piaskowaną tlenkiem glinu i powierzchnią TiPure Plus, która jest wytrawiana i piaskowana.

 • Implanty AstraImplant zębowy astra

Implanty Astra renomowanej firmy Dentsplay, charakteryzują się wysoką trwałością i wysoką estetyką. Wytwarzane są przy pomocy nanotechnologii, gdzie zmodyfikowana chemicznie tytanowa powierzchnia zapewnia szybkie gojenie i integrację z kością. Komponenty tych implantów dostępne są w dwóch rodzajach przekroju – trójkątnym i okrągłym ułatwiając modelowanie tkanek miękkich i dostosowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 • Implanty BICONImplant zębowy Bicon

Implanty BICON to krótkie implanty stosowane zazwyczaj przy deficytach kości, aby uniknąć dodatkowych zabiegów takich jak: odbudowa kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej. Specjalny kształt brzeżnej części komponentu nie tylko pozwala zmniejszyć zanik kości po zabiegu, ale także wpływa korzystnie na kształt dziąsła wokół implantu. Ten system implantów dostępny jest od 1985 i jest jednym z najdłużej i najchętniej stosowanych w implantologii stomatologicznej.

Implanty stomatologiczne – Wskazania do użycia

Implanty stomatologiczne stosuje się w celu uzupełnienia braków uzębienia. Implantologia dzięki nowoczesnej technologii jest w stanie zupełnie odmienić uśmiech pacjenta. Doskonale uzupełnią braki zarówno pojedynczego zęba, kilku jak i wszystkich zębów.  

Implanty zębów – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Niestety istnieją przeciwwskazania dla implantów zębowych i wynikają głównie z chorób organizmu, a także braków kostnych w szczęce pacjenta. 

Do przeciwwskazań zaliczmy:

 • nieprawidłową wysokość lub szerokość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy,
 • brak miejsca pomiędzy zębami uniemożliwiający wykonanie korony,
 • zaburzenia w budowie błony śluzowej, w miejscu wszczepianego implantu,
 • nieprawidłowe krzepnięcie krwi,
 • cukrzyca,
 • osteoporoza,
 • parodontoza,
 • nowotwory,
 • ciąża,
 • AIDS.

Część z tych przeciwwskazań może zniknąć, gdy zmieni się stan pacjenta. Na przykład możliwe jest poddanie się zabiegowi odbudowy kości lub modelowania szczęki. Ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą w celu omówienia konkretnego przypadku.

Implanty zębów – przebieg leczenia, przygotowanie i zabieg wstawienia

Leczenie, którego efektem ma być zastosowanie implantów zębowych rozpoczyna się konsultacją podczas której lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i prezentuje możliwości leczenia. Następnie przeprowadza się badanie RTG oraz w sytuacjach tego wymagających tomografię komputerową. Przed rozpoczęciem zabiegu wszystkie zęby muszą być zdrowe, wolne od chorób dziąseł i próchnicy. Warto rzucić palenie, gdyż w przeciwnym wypadku implanty zębowe mogą mieć problem z prawidłowym zrostem z kością.

Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia,  po czym nawierca się otwór i umocowuje implant. Procedura trwa od 45 minut do 2 godzin. Po zabiegu rana jest zszywana i przez następne tygodnie implant zrasta się z kością. W okresie gojenia implant nie powinien być obciążany. W przypadku zastosowania implantologii natychmiastowej implanty zębowe mogą być obciążane od razu poprzez zastosowanie koron tymczasowych.

Implant stomatologiczny

Implanty stomatologiczne -alternatywy: proteza/ most

Implanty stomatologiczne mają swoje alternatywy. W przypadku, gdy ubytek w uzębieniu znajduje się pomiędzy istniejącymi zębami możliwe jest zastosowanie mostu protetycznego. Niemniej trzeba zwrócić uwagę, że takie rozwiązanie nie może być zastosowane przy zębach skrajnych, a także w przypadku znacznego braku w uzębieniu. Most protetyczny cechuje się także dużo mniejszą trwałością, a jego istnienie uzależnione jest od stanu zębów podtrzymujących.

Implanty zębowe można zastąpić protezą ruchomą. Niestety takie rozwiązania często jest niekomfortowe dla pacjenta, proteza ma zdecydowanie gorszą stabilność niż implant, a także nie zawsze wygląda naturalnie.

Zarówno most jak i protezę można umieścić na specjalnie przystosowanych do tego implantach. Implanty zębowe wzmacniają trwałość, a także poprawiają stabilność tego typu rozwiązań.

 Jak po zabiegu dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe po zabiegu przez kilka dni wymagają specjalnego traktowania. Przez co najmniej dwie godziny nie należy jeść i pić. Warto unikać używek, gorących potraw, a także twardych pokarmów, które wymagają gryzienia. W razie silnego bólu należy skontaktować się z lekarzem.

Gdy ten okres minie, pacjent otrzymuje w praktyce nowe zęby. Implanty można traktować jak oryginalne, własne uzębienie, zachowując wszelkie zasady higieny.

2 komentarze

 • nie rozróżniam tych typów implantów zębowych. Dla mnie implant to implant. Ważne aby wytrzymał długie lata bez dodatkowych komplikacji.

  Odpisz
  • Dobrze powiedziane. Przed zabiegiem i tak jest wizyta ze specjalistą i on dobierze implant zebowy specjalnie do naszego przypadku oraz posiadanych pieniędzy ;d

   Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

91 − 86 =