Domowe sposoby na rzucenie palenia

Kiedy postanowisz rzucić palenie z pomocą lekarza, zaproponuje Ci on zapewne wsparcie farmakologiczne oraz psychologiczne. Podobnie jest w przypadku podejmowania prób na własną rękę. Domowe sposoby na rzucanie palenia nie ograniczają się jedynie do picia naparów z ziół i odpowiedniej diety. Poza tym, że musisz jeść i pić właściwe rzeczy, które wspomogą Twoją walkę z nałogiem, do domowych sposobów powinieneś zaliczyć też psychiczne przygotowanie się do odstawienia nikotyny. Zanim zatem udasz się do specjalisty, wypróbuj domowe sposoby na rzucenie palenia.

Po pierwsze, podejmij decyzję. Powiedz sobie, że raz na zawsze przestajesz palić. Nie szukaj usprawiedliwień dla uchylania tego postanowienia. Zamiast tego uargumentuj przed samym sobą, dlaczego nie powinieneś już nigdy więcej zapalić. Najlepiej, jeśli wypiszesz jak najwięcej powodów na kartce i będziesz je sobie przypominać w chwilach zwątpienia. Pamiętaj jednak, że dopóki nie będziesz pewien, że chcesz rzucić palenie, nie uda Ci się tego zrobić.

Po drugie, umów się z samym sobą na konkretny termin rzucenia palenia i w tym wybranym terminie zrób sobie przerwę od życia towarzyskiego. Nie prowokuj sytuacji, w których zwykle sięgałeś po papierosa. Minie trochę czasu zanim będziesz mógł spędzać czas tak samo, jak przedtem, nie mając ochoty na papierosa.

Po trzecie, w miarę możliwości spróbuj otaczać się ludźmi niepalącymi. Jeśli pali któryś z Twoich domowników, najlepiej byłoby, gdybyście podjęli wspólną próbę zwalczenia nałogu. Kiedy jednak to się nie uda, poproś tę osobę, by wychodziła zapalić na zewnątrz. W pracy – zrezygnuj z wychodzenia na przerwy z osobami palącymi. Początkowo może wydawać się to trudne, jednak jeszcze trudniejsze byłoby wytrzymanie w postanowieniu w towarzystwie innych palaczy.

Po czwarte, pij dużo wody, herbat ziołowych, podejmij aktywność fizyczną. Staraj się jak najwięcej wychodzić na świeże powietrze. Znajdź sobie jakieś zajmujące zajęcie, które będzie odciągało Twoją uwagę od myślenia o papierosach. Dbaj również o to, by zawsze mieć czymś zajęte ręce.

Po piąte, oznajmij swoją decyzję jak największej liczbie osób. Obawa przed okazaniem słabości będzie Cię motywowała, by przy nich nie zapalić. Dobrze, byś poprosił także najbliższe osoby, by dodatkowo pilnowały Cię i upominały w sytuacjach, kiedy będziesz miał ochotę sięgnąć po papierosa.

Po szóste, notuj swoje postępy. Zacznij prowadzić kalendarzyk „nie-palacza”, w którym każdego dnia będziesz zaznaczać swoje kolejne zwycięstwo. Dzięki temu możesz łatwo dostrzegać, ile dni udało Ci się wytrzymać bez papierosa, co będzie dla Ciebie dodatkową motywacją, by następnego dnia też nie zapalić.

Po siódme, dużo śpij. Jak każdą chorobę, dolegliwości związane z rzucaniem palenia najlepiej jest przespać.

Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju produkty medyczne, farmaceutyczne i spożywcze to tylko dodatki, którymi posiłkujesz się podczas odstawiania nikotyny. Odpowiednie nastawienie to najważniejszy domowy sposób na rzucenie palenia. Bez niego Twój plan nie ma szans na powodzenie.

Jeden komentarz

  • Każdy kto ma dziecko, ten wie, że żadne domowe sposoby na rzucenie palenia nie działają tak dobrze, jak właśnie słowa dziecka, które zwróci uwagę, że to niezdrowe, albo po prostu nie będzie chciało w naszym towarzystwie przebywać, bo smród fajek będzie mu przeszkadzał. Działa od razu, chyba że ktoś ma na wszystko wywalone.

    Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

8 + 2 =