Czym jest endometrioza

Endometrioza należy do jednych z najbardziej interesujących schorzeń ginekologicznych. U każdej, zdrowej kobiety śluzówka macicy ulega przerostowi, wskutek działania hormonów i złuszcza się pod koniec cyklu, co manifestuje się krwawieniem z dróg rodnych, powszechnie określanym jako miesiączka (więcej o tym tu: http://endometriosis.net.pl/). W endometriozie nabłonek ten wydostaje się poza macicę i może sięgnąć jajowodu, jajnika, a wędrując dalej, potrafi formować ogniska w obrębie otrzewnej, ścian jelit, pęcherza moczowego. Ogniska te pod koniec cyklu ulegają tym samym przemianom, co śluzówka u zdrowej kobiety. Szacuje się, że endometrioza może dotyczyć nawet 15% zdrowych, miesiączkujących kobiet.

Objawy endometriozy

Na ogół, endometrioza objawy ma niecharakterystyczne, które nie pozwalają postawić diagnozy wyłącznie na podstawie ich klinicznej obserwacji. Do najbardziej typowych objawów zaliczyć należy dolegliwości bólowe. Ból najczęściej ma charakter cykliczny i rozpoczyna się tuż przed nastaniem krwawienia miesiączkowego. Dolegliwości mogą być bardzo dotkliwe i zależą bezpośrednio od lokalizacji ognisk, ich liczby oraz stopnia aktywności i podatności na zmiany hormonalne. U niektórych kobiet pojawiają się ból w trakcie stosunków płciowych, inne skarżą się na występowanie go w trakcie oddawania moczu lub stolca. Część kobiet może cierpieć z powodu bólu przewlekłego.

Ważny jest związek pomiędzy endometriozą a niepłodnością. Nieprawidłowe, występujące poza fizjologiczną lokalizacją endometrium, może zaburzać czynność jajników, w tym owulację i produkcję hormonów. Ogniska zlokalizowane w obrębie jajowodu mogą go zamykać. W przypadku kontaktu komórek endometrium z otrzewną może dojść do powstania przeciwciał przeciwko endometrium, które uniemożliwiać mogą implantację zapłodnionego jaja płodowego w mięśniówce macicy. Szacuje się, że problemy z płodnością dotyczą większości kobiet chorujących na endometriozę.

Kolejnym istotnym elementem jest to, jak kształtują się relację pomiędzy schorzeniem, jakim jest endometrioza a ciąża. Wywołanie przez ogniska endometriozy odpowiedzi immunologicznej prowadzić może do immunologicznego uszkodzenia płodu, a wskutek zaburzenia czynności jajników może dojść do niewydolności ciałka żółtego i poronienia. Szacuje się, iż u kobiet z endometriozą prawdopodobieństwo poronienia sięgać może 50%!

U niektórych kobiet mogą występować przedłużone krwawienia miesiączkowe, krwiomocz (endometrioza w obrębie pęcherza moczowego), albo krew w stolcu.

Jak wygląda leczenie endometriozy

To, jakiego typu w chorobie jaką jest endometrioza leczenie wybrać, zależy od wielu czynników. W procesie decyzyjnym znaczenie ma wiek kobiety, zaawansowanie choroby, częstość nawrotów i ewentualne dalsze plany dotyczące prokreacji.

Za standard terapeutyczny uznaje się leczenie chirurgiczne, które polega na usuwaniu aktywnych ognisk endometriozy z narządów rodnych, jamy brzusznej i pozostałych organów. Jest to nieradykalna ścieżka terapeutyczna, która uwzględnia zachowanie zdolności rozrodczych u kobiety. Całkowite, przyczynowe wyleczenie gwarantuje jedynie radykalna histerektomia z usunięciem jajników.

Leczenie farmakologiczne endometriozy zastosować można indywidualnie, albo w skojarzeniu z leczeniem chirurgicznym. W terapii standardowo stosowane są leki hormonalne, analogi gonadoliberyn oraz nową grupę inhibitorów aromatazy. Mnogość terapii, w tym rozwój operacji laparoskopowych i pojawianie się nowych leków, może pozwolić na skuteczniejsze i mniej radykalne leczenie endometriozy u wszystkich chorujących kobiet.

2 komentarze

  • Laparoskopia chyba nie jest najlepszym pomysłem. Zwłaszcza, że endometrioza może być już tak rozwinięta, że o ciąży będzie można jedynie pomarzyć.

    Odpisz
  • A co ma ciąża do wyboru metody leczenia endometriozy? Przede wszystkim trzeba usunąć chorobę przy zachowaniu jak namniejszego ryzyka. A w przypadku endometriozy zawsze jest ryzyko, tylko że jak go nie podejmiesz, to się skończy tak, że będzie ono coraz większe z każdym dniem, więc nie ma na co czekać. Trzeba działać.

    Odpisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

+ 27 = 34