Białe plamy po opalaniu?

Białe plamy po opalaniu na skórze, są charakterystyczne dla jednej z infekcji grzybiczych skóry, zwanej łupieżem pstrym. Występują one najczęściej na klatce piersiowej, ramionach, tułowiu, szyi oraz skórze ramion. Choroba jest zakaźna, a także bardzo uciążliwa dla pacjenta i powodująca duży dyskomfort.

Co to jest łupież pstry?

Łupież pstry to grzybicza choroba skóry, którą wywołuje zakażenie drożdzakami z grupy Pityrosporum, zwane także Malassezią. Zazwyczaj występują one na skórze jako naturalna flora, ale w pewnych warunkach potrafią stworzyć zmiany chorobotwórcze. Sprzyja temu przede wszystkim okres letni, czyli wysokie temperatury, oraz nadmierna potliwość w tym okresie, która stwarza wilgotne środowisko sprzyjające rozwojowi choroby. Nadmierne wytwarzanie potu oraz tłusta skóra występują przede wszystkim u ludzi młodych, aniżeli w podeszłym wieku bądź dzieci. I to właśnie podczas okresu dojrzewania występuje większość zachorowań na łupież pstry, tym bardziej jeśli organizm jest osłabiony bądź ma upośledzoną odporność układu immunologicznego.

Objawy łupieżu pstrego

Pierwszym objawem tej choroby są brązowe plamki. Białe plamy na skórze przypominają one klinicznie bielactwo, a laicy, którzy nie mają do czynienia z chorobami skóry mogli, o zakażeniu Pityrosporum nigdy nie słyszeć. Nieleczony łupież pstry zmienia swój obraz kliniczny i brązowe plamki po jakimś czasie zlewają się w jedną, dużą plamę, która zaczyna się najpierw delikatnie, a następnie coraz bardziej łuszczyć. Dzieje się tak z powodu nadmiernie wysuszonej skóry w miejscach zmienionych chorobowo. W okresie letnim, kiedy skóra zaczyna „łapać” pierwsze promienie słoneczne, zmiany chorobowe także odznaczają się na skórze, jako białe plamy po opalaniu. Miejsca zmienione chorobowo nie wytwarzają melaniny, proces ten hamują bowiem znajdujące się na skórze drożdżaki Malassezia. Niestety pacjenci często czują w tym czasie duży dyskomfort, bowiem miesiące letnie sprzyjają odsłanianiu ciała, a powstałe przebarwienia wyglądają bardzo nieestetycznie. Kolejnym, aczkolwiek często również pierwszym objawem choroby są ciemne zaczerwienienia na ciele, zmienionych chorobowo miejsc podczas gorących kąpieli. W tym momencie chorzy bardzo często zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu sprawdzenia co się dzieje.

Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie tej infekcji grzybiczej może trwać nawet kilka miesięcy, bowiem walka z grzybicą zawsze jest uporczywa i długotrwała. W dodatku zakażenia drożdżakami często nawracają. Warto zatem zadbać po zakończonym leczeniu o odpowiednie odkażenie ręczników, pościeli oraz ubrań, aby usunąć z nich potencjalne grzybnie. Leczenie polega zazwyczaj tylko na miejscowym stosowaniu leków, czyli maści oraz/lub szamponów przeciwgrzybiczych i przeciwłupieżowych, które w swym składzie zawierają substancje takie jak Klotrimazol czy Ketokonazol. Jeśli jednak zakażenie po nich nie ustąpi, należy włączyć leczenie preparatami doustnymi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Characters: 0 Words: 0 Word Limit: 99999999999999999 Comment Limit: 9999999999999

80 − 71 =